Faculty and Staff

Office

Angela Youd
Principal
Chelsea Wilson
Dean of Students
Tori Bennett
Assistant Secretary
LeAnn Betts
Head Secretary
Sarah Sumsion
Instructional Coach
Claudia Shaffer
Reading Specialist Teacher
Scott Grotegut
Head Custodian

Preschool

Lisa Grosebeck
Preschool Technician
Sarah Coffman
Preschool Teacher
TBD
Preschool Technician

District Specialists

Cherisa Jones
Arts Integration Coach
Cody Barnum
IT Specialist
Marlies Mathews
Social Worker
Todd Bradford
District Math Specialist
Heidi Whittaker
Utah Parent Center Nebo Parent Mentor
April Williams
District Keyboarding Specialist
Myles Peterson
Digital Coach

Kindergarten

Grandma Jane
Grandma Helper
Jane Orton
Kindergarten Teacher
Shavon Mousser
Kindergarten Teacher

1st Grade

Paige Wilson
1st Grade Teacher
Kalin Reynolds
1st Grade Teacher (Dual Immersion)
Megan Morrow
1st Grade Teacher
Saili (Sally) Yu
1st Grade Chinese Teacher

2nd Grade

Kristy Harper
2nd Grade Teacher (Dual Immersion)
Hannah Barlow
2nd Grade Teacher
Jenna Frisby
2nd Grade Teacher
Rebecca Ren
2nd Grade Chinese Teacher

3rd Grade

Angie Hartung
3rd Grade Teacher
Gina Wang
3rd Grade Chinese Teacher
Kathryn Mott
3rd Grade Teacher (Dual Immersion)
Katy Gappmayer
3rd Grade Teacher

4th Grade

Jenny Reid
4th Grade Chinese Teacher
Leslie August
4th Grade Teacher (Dual Immersion)
Monica Evans
4th Grade Teacher
Paula Gleave
4th Grade Teacher

5th Grade

Julie Wood
5th Grade Teacher (Dual Immersion)
Kaileigh Johnson
5th Grade Teacher
Nick Runolfson
5th Grade Teacher
Xiao Fang Wong
5th Grade Chinese Teacher

Special Education

Tina Wilkinson
Resource Teacher
Heidi Whittaker
Utah Parent Center Mentor

Student Services

Lindsey Harris
Counselor
Karen Burt
Pyschologist
Kirsten Weber
Nurse
Lauren Nordstrom
Speech Therapist
Nichelle Ford
Speech Language Technician

Specialists & Aides

Jillie Mansfield
Librarian / Media Specialist
Adeline Nicol
Reading Tutor
Adri Palfreyman
Computer Specialist
Aleta Young
Reading Tutor
Kaime Gee
Reading Tutor
Kristin Howard
Art/Music Specialist
Lisa Schuring
ESL Specialist
Marla Greenberg
Reading Tutor
Samantha Robison
Skillbuilding Technician
Stacey Hatfield
Kindergarten Technician, 2nd Grade PE
TBD
P.E. Specialist

Lunch Services

Djuana Sumsion
Lunch Clerk
Adriana Dominguez
Lunch Services
Brenda Pankratz
Lunch Services

Custodial Crew

Matt Makin
Sweeper
Ashleigh Mousser
Head Adult Sweeper
Ethan Howard
Student Sweeper
Kaydan Taylor
Student Sweeper
Marisa Betts
Substitute Student Sweeper
Ginny Howard
Substitute Student Sweeper